Přednosti výrobků z ovsa

Oves setý je vhodnou surovinou pro výrobu produktů zdravého stravování. Ovesné výrobky jsou tradiční součástí výživy sportovců nebo jídelníčků při redukční dietě, a to pro svůj obsah bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Rozpustná vláknina pomáhá zasytit a vyrovnat hladinu cukru v krvi. Nerozpustná vláknina je důležitá pro zdravé zažívání. Bylo prokázáno, že oves snižuje cholesterol, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění. Oves je však především výtečnou potravinou pro diabetiky, protože trávení a vstřebávání ovesného škrobu probíhá pomalu, energie ze sacharidů se uvolňuje pozvolna, rovnoměrně a nenutí slinivku ke skokovému vyloučení inzulinu.

Všechny tyto skvělé zdravotní benefity ovesných produktů, mezi které řadíme například ovesné vločky, celozrnné ovesné lupínky, ovesné kaše, ovesné müsli tyčinky nebo ovesné koktejly, však zůstávají nedostupné strávníkům trpícím onemocněním zvaným celiakie nebo alergií na lepek. Proč tomu tak je? Ačkoliv oves lepek neobsahuje, pro výrobu bezlepkových produktů je nevhodný, protože je kontaminován lepkem při pěstování a následném zpracování, a to stykem s jinými obilovinami, které lepek obsahují (pšenice, ječmen, žito). Malé procento pacientů s celiakií může být citlivé na bílkovinu avenin obsaženou v ovsu. K příznakům citlivosti na avenin se řadí nadýmání, průjem, zácpa a vředy v ústech.

Poněvadž přibývá alergiků a pacientů s celiakií (v České republice je odhadem až 100 000 pacientů s celiakií, diagnostikováno je však pouze malé procento z nich, asi 15 – 20 %) a dalších strávníků, kteří se lepku vyhýbají a přitom se snaží stravovat zdravě, roste poptávka po bezlepkovém ovsu. Takový oves je pěstován a zpracováván v prostředí, kde neexistuje žádné riziko kontaminace glutenem z pšenice, ječmene a žita. Označení „bez lepku“ lze podle zákona použít pouze tehdy, neobsahuje-li oves nebo produkt z ovsa prodávaný koncovému spotřebiteli více glutenu než 20 mg/kg. Kromě čistých zrn nebo vloček se už na trhu objevily dokonce i hotové výrobky z bezlepkového ovsa. Také celiak nebo alergik si přece čas od času rád pochutná na ovesné kaši nebo chlebu upečeném z ovesné mouky!

Ovesné omega-3 kaše: Kaše bez lepku s přidanou hodnotou

Také česká společnost SEMIX se rozhodla jít naproti vzrůstající poptávce trhu po bezlepkových potravinách z ovsa a vyvinula novou produktovou řadu ovesných kaší bez lepku. Tuto řadu pojmenovala omega-3 kaše. Proč? Kromě bezlepkovosti je dalším výrazným benefitem těchto ovesných kaší i vysoký obsah kyseliny alfa-linolenové z řady omega-3 mastných kyselin, jež přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu 2 g této kyseliny denně. Minimálně větší polovinu uvedeného množství kyseliny lze získat konzumací jedné porce 65 g ovesné omega-3 kaše bez lepku.

Ovesné omega-3 kaše jsou pokrmem, který sníží hladinu vašeho cholesterolu. Účinek kyseliny alfa-linolenové totiž zesilují v ovsu obsažené betaglukany. Lidské zdraví příznivě ovlivňuje denní příjem už tří gramů ovesného betaglukanu.

Ovesné omega-3 kaše: Co příchuť, to superpotravina, aneb Další benefity pro Vaše zdraví!

Nová řada ovesných omega-3 kaší bez lepku byla vyvinuta se zřetelem k moderním trendům zdravé výživy. Mezi tyto patří konzumace tak zvaných superpotravin, neboli potravin budoucnosti. Superpotraviny jsou potraviny bohaté na vitamíny, minerály a další stopové prvky.

Ovesnou omega-3 kaši si můžete připravit s příchutí kustovnice, rakytníku, kešu ořechů nebo kokosu. Ochutnat můžete i pohankovou kaši s pekanovými ořechy. Jaké jsou přednosti těchto plodů považovaných za superpotraviny, se můžete dočíst dále.

Proč jíst ovesnou kaši

Římští bojovníciTřebaže dříve lidé chemickou skladbu ovsa neznali, už v minulosti pozorovali kladný dopad této obiloviny na tělo i duši. Staří Řekové a Římané máčeli zrna ovsa ve víně, protože údajně posilovala oběhový a nervový systém. Oves měli v oblibě i germánští bojovníci – podle Plinia nejedli jinou kaši než ovesnou. Dioskorides ji doporučoval dokonce proti průjmům a ovesný sliz pak při léčbě kataru zažívacího ústrojí. Ovesnými produkty byl v minulosti léčen i hlen na prsou, kurděje, zácpa, kolika a strupy – ať šlo o polévku z krup, mouku s drceným bobkovým listem, sirup z obilky či lázeň ze slámy. Do lázně z ovesné slámy se nakládali hlavně pacienti trpící poruchami krevního oběhu, kloubovým revmatismem, pískem v ledvinách, ekzémem nervového původu či celkovou vyčerpaností organismu. V dnešním světě ovesná omega-3 kaše představuje zdravou alternativu vydatné snídaně, která nás „nakopne“ po nočním odpočinku a dodá tělu potřebnou energii pro dlouhý a náročný den.