Suroviny

Oves bez lepku

Suchý oves

Je oves vhodný pro celiaky? Otázka je jednoduchá, ale odpověď velmi složitá a komplikovaná. Pokusíme se vám přiblížit výhody a úskalí ovsa v bezlepkové dietě.

Oves je nutričně tak významný, že stojí za úsilí o zařazení do běžného jídelníčku.

  1. Seznamte se – oves a jeho pěstování
  2. Nutriční význam ovsa
  3. Vhodnost ovsa pro výživu
  4. Opatření v zemědělské výrobě
  5. Opatření v potravinářské výrobě
  6. Slovo odborníka – lékaře

Rakytník

Rakytník

Rakytník je dvoudomá rostlina s jednopohlavními květy – buď samčími, nebo samičími. Dorůstá výšky dvou až tří metrů. Původně se vyskytoval ve stepích a říčních údolích střední Asie. Je bohatý na vitaminy, karoten, třísloviny a stopové prvky, proto byl využíván v tibetském, mongolském a indickém lidovém léčitelství. Léčivé látky obsažené v plodech – oranžových bobulích podporují imunitní systém, jsou vhodné při rekonvalescenci a mají vysoké biostimulační účinky. Rakytník zvyšuje potřebnou tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic a usměrňuje krevní oběh. Osvědčuje se jako podpůrný prostředek při léčbě revmatizmu, při průduškových zánětech rozpouští hleny a je vynikajícím „čističem“ organizmu od toxických zplodin.

Kustovnice čínská

Kustovnice

Kustovnice čínská známá také jako goji (latinsky lycium chinese) je poměrně vzrostlý, opadavý trnitý keř, který dorůstá výšky 1 – 2,5 m. V Číně se používá po staletí jako omlazující ovoce. Vzhledově se podobá šípku, sušená větším červeným borůvkám. Plody jsou však sladší než šípek. Kustovnice čínská obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství betakarotenu, vitamíny C, B1 a B2, aktivní polysacharidy, důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin a mnoho důležitých stopových prvků, jako zinek, selen, železo, vápník ad. Mnohostranně prospívá lidskému organizmu – harmonizuje činnost jater a ledvin, posiluje obranyschopnost a imunitu organismu, zlepšuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak, zvlhčuje plíce a působí tak proti astmatu a některým druhům alergií. Kustovnice podporuje sexuální funkce a může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Zlepšuje ostrost vidění.

Pekanový ořech

Pekanový ořech

Pekanové ořechy jsou plodem ořechovce pekanového (Carya illinoensis), který je nejrozšířenějším ořechem v anglosaské oblasti světa. Listnatý strom dosahuje výšky až 50 m a šířky 20 m, kmen má průměr až 2 m. Plodit začíná přibližně kolem 20. roku a roste přes 300 let. Plodem je peckovice s jednou peckou obalenou ve slupce. Slupka je v podstatě pokožkou plodu a „oříšek“ je peckou obsahující semeno. Plody rostou v trsech po třech až dvanácti kusech. Za rok lze z jednoho dospělého stromu sklidit 200 – 450 kg plodů. Pekanové ořechy se chuťově dají přirovnat k vlašským ořechům. Jejich delikátní chuť výrazně vylepšuje například chuť čokolády. Ořechy jsou součástí různých cukrovinek a mnoha kuchařských receptů.

Kokosový ořech

Kokosový ořech

Kokosový ořech je plod kokosovníku ořechoplodého, palmy vyskytující se převážně v tropickém podnebném pásmu. Kokosová palma dorůstá výšky 30 m a plodí až po sedmi letech růstu. Plody řadíme mezi ovoce, měří 20–30 cm a váží 2,5 kg. Tvrdá, vlasatá skořápka obsahuje bílou dužinu a kokosovou vodu. Kokosová voda obsahuje proteiny, karbohydráty, nasycené tuky, vápník, křemík, fosfor, hořčík, chlór, draslík, síru, vitaminy B1, B2, B6, B3 a C. Kokosový ořech obsahuje hodně proteinů. Kokosová voda se používá jako lék při zažívacích problémech, nemocech močového měchýře a střevních potížích. Současně je jediným přírodním izotonickým nápojem. Dužina se využívá na léčení nervových nemocí, při ztrátách paměti, slabosti a při pleťových chorobách a vadách plic.

Kešu ořech

Ořech kešu

Kešu ořechy jsou jedlé nažky tropického ledvinovníku. Strom původem z Jižní Ameriky dosahuje výšky 10 až 12 m a za rok vyprodukuje až 40 – 50 kg oříšků. Plody jsou charakteristické bílou barvou a ledvinkovitým tvarem. Oproti jiným ořechům obsahují mnohem méně kalorií, zato více sacharidů a minerálních látek (vápník, fosfor, draslík, měď, selen a železo). Konzumací 100 g kešu ořechů pokryjeme 25 % doporučené denní dávky hořčíku, ve 28 g oříšků je 5 gramů bílkovin a 1 g vlákniny. Kešu ořechy mají blahodárný vliv na naše oči, sliznice a kůži, snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi, posilují nervovou soustavu, pomáhají předcházet podrážděnosti, depresi a nervozitě, zmírňují projevy bolestivé menstruace a podporují regeneraci organismu při celkové vyčerpanosti a únavě.